Den válečných veteránů je dnem vzpomínek

Den veternOstrava - Během vzpomínkového aktu u příležitosti Dne válečných veteránů položil biskup F. V. Lobkowicz v Komenského sadech kytici k Památníku Rudé armády.

 

Dne 11. 1Dne vetern11. 1918 bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem. Dne 11. 11. 2015 uctili v rámci pietního aktu oběti všech válek představitelé krajské a městské samosprávy, Armády ČR, konzulátů Polska a Ruska, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, váleční veteráni, zástupci organizací legionářů, bojovníků za svobodu, politických vězňů a občané.

Účastníci pietního setkání v úvodu vyslechli rozkaz ministra obrany ČR Martina Stropnického ke Dni válečných veteránů, proslov představitelů kraje a města Ostravy. V další části setkání předali zástupci Moravskoslezského kraje a Krajského vojenského velitelství pamětní medaile k 70. výročí osvobození Ostravy a konce druhé světové války. Pietní akt v Komenského sadech ukončily čestná salva a hymna České republiky.

Oslavy konce první světové války se konaly již při prvním výročí dne příměří 11. 11. 1919 v 11.01 hod. Připomínaly den, kdy podepsal maršál Foche v železničním vagónu v Compiégne na řece Marně příměří s poraženým Německem císaře Viléma. Znamenalo to konec první světové války – největší a nejstrašnější války, jakou kdy lidstvo do té doby poznalo. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

Symbolem oslav Dne válečných veteránů je květ vlčího máku. V roce 1921 se stal symbolem pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

 

Jste zde: Home Zprávy Poslední zprávy Den válečných veteránů je dnem vzpomínek